2019 Program Archive: Speakers (s-s)

Warning message

This is an archived page from the 2019 Forum. Click here or return to the Forum home page for information on the upcoming 2021 Forum.
DARIA SMEH
XDI Cross Dependency Initiative
Missy STULTS
City of Ann Arbor
David Salvesen
UNC-CH Inst. for the Environment
Stefen Pablo Samarripas
American Council for an Energy-Efficient Economy
Mathew Sanders
OCD-Disaster Recovery Unit
Dylan Sandler
NYC Department of City Planning
Laura Satkowski
Future Earth
Ted Scambos
NSIDC/CIRES
Joel T Scata
NRDC
Rachel Schattman
USDA Northeast Climate Hub
Kif Scheuer
Local Government Commission
Wednesday, 12:45pm to 1:45pm
Lisa Schiavinato
California Sea Grant
Kristen M Schmitt
Northern Institute of Applied Climate Science
Hans Schmitz
Purdue Extension
Darci Anne Schofield
Metropolitan Area Planning Council
Paul Schramm
CDC
Gregor Schuurman
National Park Service
Gregor W Schuurman
National Park Service
Patricia Schwalenberg
Chugach Regional Resources Commission
Alex Score
EcoAdapt
Thursday, 2:00pm to 3:30pm
Thursday, 11:00am to 12:30pm
Wednesday, 12:45pm to 1:45pm
Wednesday, 2:00pm to 3:30pm
Wednesday, 12:45pm to 1:45pm
Tuesday, 5:30pm to 8:00pm
Thursday, 2:00pm to 3:30pm
Tuesday, 2:00pm to 3:30pm
Stefanie Sekich-Quinn
Surfrider Foundation
Vivek Shandas
Portland State University
Danielle Shannon
Northern Institute of Applied Climate Science
Tuesday, 5:30pm to 8:00pm
Annie Shapiro
Meridian Institute
Kirsten Shead
Milwaukee Water Commons
Nicky Sheats
New Jersey Environmental Justice Alliance
Rui Shi
Johns Hopkins University
Kurt Shickman
Global Cool Cities Alliance
Sasha Shyduroff
MAPC
A.R. Siders
Harvard University
Thursday, 2:00pm to 3:30pm
Zoe Siegel
Resilient by Design
Jim Simmonds
King County Department of Natural Resources and Parks
Glenda Simmons-Jenkins
Gullah/Geechee Cultural Heritage Committee of Northeast Florida
David F Sittenfeld
Museum of Science, Boston
Kate Skaggs
Resilience Action Partners
Gavin Smith
DHS Coastal Resilience Center of Excellence, UNC Chapel Hill
Joel Smith
Abt Associates
Joel B. Smith
Abt Associates
Amy Snover
Climate Impacts Group, University of Washington
Amy K Snover
UW Climate Impacts Group
Maeve Snyder
North Inlet Winyah Bay NERR
John Sommerville
Natural Resouces Canada
Kalani Souza
Olohana Foundation
Erika Spanger-Siegfried
Union of Concerned Scientists
Wednesday, 2:00pm to 3:30pm
Brad Spangler
Meridian Institute
Katie Spidalieri
Georgetown Climate Center
Cara Spidle
Resilience Action Partners
Daniele Spirandelli
University of Hawaii-Manoa
William Spitzer
New England Aquarium
Michelle Dana Staudinger
DOI Northeast Climate Adaptation Science Center
Caitriana Steele
USDA SW Climate Hub
Bruce A Stein
National Wildlife Federation
Emily E Steinhilber
Old Dominion University
Mike Steinhoff
ICLEI USA
Wednesday, 12:45pm to 1:45pm
Laura E Stevens
North Carolina State University
Crystal J Stiles
High Plains Regional Climate Center
Sherry Stout
National Renewable Energy Laboratory
Diana Stralberg
University of Alberta
Jamie Stroble
King County
Tuesday, 11:00am to 12:30pm
Missy Stults
ASAP
Paul Sturm
RIdge to Reefs
Bhaskar Subramanian
Maryland DNR
Bhaskaran Subramanian
MD Dept of Natural Resources
Taryn Sudol
Maryland Sea Grant
Abby Sullivan
Philadelphia Water Department
Danielle Swallow
DE Sea Grant
Lily Swanbrow Becker
Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
Chris Swanston
Northern Institute of Applied Climate Science
Chris Swanston
Northern Institute of Applied Climate Science, USFS
paramita sinha
RTI International